Panasonic AW-UE100WPJ 4K NDI Pro 12G-SDI/HDMI PTZ Camera with 24x Optical Zoom (White)
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
PAN-AWUE100WPJ-90
Manufacturer Part:
AW-UE100WPJ
UPC:
Condition:
New
Weight:
10.00 LBS
Shipping:
Calculated at Checkout
Availability:
Usually Ships in 3-5 Business Days
Quantity:
Description
Panasonic 4K NDI Pro 12G-SDI/HDMI PTZ Camera with 24x Optical Zoom (White)
Product Highlights:
  • 1/2.5" 4K MOS Sensor
  • HDMI, 12G-SDI, NDI & NDI|HX Output
  • 24x Optical Zoom, Capture up to UHD 4K
  • 3.3-74.1° Horizontal Field of View
  • ±175° Pan Range
  • -30 to 210° Tilt Range
  • Optical & Electronic Image Stabilization
  • Embedded Audio & 3.5mm Stereo Analog In
  • MJPEG/H.264/H.265/NDI/NDI|HX Streaming
  • Ceiling Mount
  • AC to DC Adapter
  • Limited 1-Year Warranty
Equipped with a 24x optical zoom, up to 36x iZoom in 1080p mode, and 28x iZoom in UHD 4K, this PTZ camera enables you to zoom in on activity in the monitoring area for a closer look. The lens also has a wide 74.1° field of view for capturing large meeting rooms. It features HDMI and 12G-SDI outputs as well as its RJ45 Ethernet output that can transmit 4K video up to 250 Mb/s. The RTMP/RTMPS streaming protocols are supported so you can broadcast live directly to internet streaming sites. The camera also supports 3.5mm audio input, allowing you to capture and embed audio within the video signal.
Panasonic AW-UE100 Specs
Image Sensor
Image Sensor 1-Chip 1/2.5" MOS Sensor
Horizontal Resolution (TV Lines) 1400 TV Lines
Camera
Precise Scan Rate Control Yes
Max Digital Zoom 36x ( in 1080p)
Lens
Optical Zoom Ratio 24x
Focal Length 4.1 to 98.9mm
35mm Equivalent Focal Length 25 to 600mm
Field of View Horizontal: 3.3 to 74.1°
Vertical: 1.9 to 46°
Diagonal: 3.8 to 81.8°
Maximum Aperture f/1.8 to 4
Image Stabilization Optical
Digital
Focus Control Autofocus
Manual Focus
Video Output
Broadcast System Compatibility NTSC, PAL
Output Formats HDMI: 3840 x 2160p at 25, 29.97, 50, 59.94 fps
1920 x 1080p at 23.98, 24, 25, 29.97, 50, 59.94 fps
1920 x 1080PsF at 23.98, 25, 29.97 fps
1920 x 1080i at 50, 59.94 fps
1280 x 720p at 50, 59.94 fps
SDI: 3840 x 2160 at 23.98, 24, 25, 29.97, 50, 59.94 fps
1920 x 1080p at 25, 29.97, 50, 59.94 fps
1920 x 1080i at 50, 59.94 fps
1280 x 720p at 50, 59.94 fps
Embedded Audio HDMI/SDI: 2-Channel
IP Streaming H.264, H.265, MJPEG: 1080i, 1080p, 720p, 480p, 360p
Recording
Audio Recording None
Control
Movement Range Pan: 350° (-175 to 175°)
Tilt: 240° (-30 to 210°)
Supported Control Protocols IP
RS-422
Interfaces
Video Output Connectors 1 x BNC (12G-SDI / 3G-SDI) Female
1 x HDMI Type A (HDMI 2.0) Female
1 x RJ45 (NDI) Female
Audio I/O 1 x 1/8" / 3.5 mm Stereo Line Level Input
Control Interface 1 x RJ45 (RS-422) Input
Other I/O 1 x BNC (Genlock) Input
Power
PoE Support PoE++ 802.3bt
Power Connectors 1 x Barrel / Coaxial (10.8 to 13.2 VDC)
Power Consumption Device: 3 A
Power Supply: 3 A
PoE: 42 to 57 VDC at 1.2 A
General
Dimensions 8.06 x 6.72 x 6.66" / 204.6 x 170.6 x 169.2 mm
Weight 5.07 lb / 2.3 kg
Packaging Info
Package Weight 9.245 lb
Box Dimensions (LxWxH) 14.9 x 13.7 x 12.1"